Najważniejsze parametry węgla

Kategoria: Blog

parametry węgla

Zbliżający się sezon grzewczy dla wielu osób oznacza konieczność zakupu węgla. Wiele osób zaczyna gromadzić opał na zimę znacznie wcześniej, niekiedy nawet latem, ponieważ wówczas można liczyć na nieco niższe ceny. Jednak oprócz kwestii cenowych warto wziąć pod uwagę kilka innych istotnych właściwości węgla, które wpływają na wydajność opału. Przedsiębiorstwa zapewniające sprzedaż węgla zwykle podają szereg parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu paliwa na opał.

Przede wszystkim kaloryczność

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Kaloryczność oznacza wartość opałową, czyli ilość ciepła, jaką możemy uzyskać ze spalania kilograma opału. Wartość ta podawana jest przez producentów w MJ/kg (megadżulach na kilogram). Przykładowo, węgiel kamienny niskokaloryczny cechuje się wartością opałową ok. 17–19 MJ/kg, średniokaloryczny – 20–25 MJ/kg, natomiast wysokokaloryczny to ok. 25–30 MJ/kg.

Warto przy tym pamiętać, że jest to nieco inny parametr niż ciepło spalania, które zwykle cechuje się wartością wyższą niż wartość opałowa. Niemniej jednak informacja dotycząca ciepła spalania dotyczy jedynie użytkowników kotłów kondensacyjnych, gdzie wykorzystywane jest całe ciepło produkowane w procesie spalania. Dla standardowych kotłów najistotniejsza jest właśnie wartość opałowa.

Inne ważne parametry

Oczywiście dla wydajności opału liczy się nie tylko kaloryczność, ale i szereg innych istotnych parametrów, do których zaliczamy m.in.:

  • Uziarnienie węgla. Ten parametr dotyczy wielkości pojedynczych brył. Na rynku wyróżniamy m.in. miał węglowy, groszek (I i II), orzech (I i II), kostkę, kęsy. Dobór rozmiaru zależy przede wszystkim od specyfiki posiadanego pieca. Teoretycznie węgiel o większym uziarnieniu będzie palić się dłużej, więc znacznie rzadziej trzeba będzie uzupełniać paliwo.
  • Ilość popiołu w węglu i tlenku siarki w spalinach. Te wartości podawane są w procentach. Zawartość popiołu dotyczy ilości popiołu powstającego po spaleniu porcji węgla. Najczęściej waha się w granicach 6-12%. Z kolei informacja o zawartości siarki jest ważna ze względów ekologicznych. Z oczywistych względów najlepsze jest paliwo o jak najmniejszej zawartości siarki.
  • Rodzaj pieca. Podczas zakupu odpowiedniego paliwa warto wziąć pod uwagę specyfikę pieca, który posiadamy w domu. Zwykle każdy producent podaje zalecenia dotyczące parametrów paliwa. W ten sposób najłatwiej dowiemy się o zalecanym uziarnieniu, kaloryczności, spiekalności, zawartości popiołu czy siarki itd. Dobór odpowiedniego paliwa w tym przypadku zapewnia nie tylko wydajne spalanie, ale również wpływa na żywotność pieca.