Sortymenty węgla kamiennego

Kategoria: Blog

węgiel kamienny

Właściciele instalacji grzewczych zasilanych węglem kamiennym przed każdym sezonem grzewczym zastanawiają się, jaki węgiel wybrać. Decyzja nie jest prosta, a podejmując ją, należy wziąć pod uwagę rodzaj kotła czy potrzeby użytkowników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych możliwości, a węgiel kamienny dzieli się na różne typy, klasy czy gatunki. Istotny jest również podział węgla na sortymenty. Czym są i w jaki sposób dobrać odpowiedni sortyment węgla do konkretnego pieca?

Jakie sortymenty węgla kamiennego wyróżniamy? 

Węgiel kamienny jest jednym z popularniejszych rodzajów materiału grzewczego. Jednym z podstawowych kryteriów jego podziału są sortymenty, które pozwalają sklasyfikować wielkość ziarna. Wyróżnić możemy cztery grupy sortymentów węgla polskiego. Pierwszym z nich jest sortyment gruby,  w przypadku którego ziarna węgla mają 25 milimetrów lub więcej. Najpopularniejszym rodzajem węgla grubego jest orzech, który mieści się do prawie każdego pieca, a jego ziarno ma 25-80 milimetrów. Większy jest węgiel kostka, którego ziarno ma wymiar 63-200 milimetrów, a największy jest węgiel kęsy, którego ziarna mają 125 milimetrów i więcej.

Kolejnym sortymentem węgla jest sortyment średni, w przypadku którego wielkość ziaren mieści się w przedziale 5-31,5 milimetra i występują one w formie groszku. Oprócz tego wyróżniamy również specjalny rodzaj groszku, czyli ekogroszek, który wykorzystywany jest w piecach z podajnikiem, a jego ziarna mają wymiary 5-25 milimetrów. Najniższą wartością opałową charakteryzuje się węgiel miałowy, którego wymiar ziarna wynosi 0-31,5 milimetrów i wykorzystuje się go przede wszystkim w przemyśle.

Jaki sortyment węgla wybrać? 

Wybierając odpowiedni sortyment węgla, należy zwrócić uwagę na to, w jakim piecu będzie używany, ponieważ do niektórych urządzeń większe sortymenty mogą się nie zmieścić. Grubość ziarna ma znaczenie, ponieważ im ziarna są grubsze, tym większa wartość opałowa węgla. Jeśli natomiast chodzi o cenę, to obecnie sortymenty średnie i grube są najtańszymi sortymentami węgla w Polsce. Do kotłów c.o., kuchni węglowych czy pieców kaflowych sprawdzi się orzech II, czyli ziarna o grubości 30-60 milimetrów albo orzech I, czyli węgiel, którego rozmiar ziarna to 60-120 milimetrów, a w zakładach przemysłowych można wykorzystywać miał.