Węgiel typu orzech. Charakterystyka

Kategoria: Blog

węgiel typu orzech

Istnieje wiele typów węgla, które różnią się między sobą właściwościami. Z tego względu można mieć niekiedy problem z tym, na co się zdecydować. Odmianą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, niewątpliwie jest węgiel typu orzech. Jest ona uniwersalnym materiałem opałowym, który najlepiej nadaje się do wykorzystania w celu ogrzewania gospodarstwa domowego.

Jakie cechy węgla typu orzech świadczą o jego dobrej jakości? Między innymi grube uziarnienie. Granulacja tego materiału waha się w granicach 40-70 mm i powoduje bezproblemowe spalanie. Płomień, który powstaje podczas korzystania z węgla typu orzech, można rozpoznać po przyjemnym, jasnym kolorze. Świeci się on długo i silnie, co świadczy o tym, że używanie węgla typu orzech nadaje się nie tylko ogrzewania pomieszczeń, ale także i do rozjaśniania wnętrz. Zapewnianie ciepła jest jednak nadrzędnym celem tego materiału. To dlatego, że jest on wysokoenergetyczny. Stosunkowo niewielka ilość węgla typu orzech (w porównaniu do innych odmian) jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła, żeby ogrzać cały dom. Jego właściwości opałowe są, chociażby większe niż w przypadku węgla brunatnego. To właśnie ze względu na tę cechę węgiel typu orzech stanowi nader częsty wybór klientów.

Węgiel typu orzech jest też o tyle dobry, że można go używać praktycznie z każdym urządzeniem opałowym. Nada się on zarówno do kuchni węglowych, jak i do kominków czy do pieców ‒ tak zasypowych, jak i konwencjonalnych. Sprawia to, że niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujemy, śmiało możemy decydować się na wybór węgla typu orzech.

Zalety węgla typu orzech

Co jeszcze stanowi o wyjątkowości materiału, jakim jest węgiel typu orzech? Nie da się ukryć, że jego niewątpliwą zaletą jest ekologiczność. W procesie spalania tego materiału nie wydziela się wiele zanieczyszczeń i jego przykład poniekąd obala tezę o szkodliwości węgla dla środowiska naturalnego. Skład węgla typu orzech jest jednak nie tylko ekologiczny, ale i niezwykle użyteczny. To wyjątkowe połączenie, bowiem czasami bywa tak, że dobre dla środowiska rozwiązania są mało praktyczne, natomiast łatwe w zastosowaniu opcje wiążą się z wydzielaniem wielu zanieczyszczeń. Z węglem typu orzech nie grozi żadna taka sprzeczność. Jest to materiał zarówno przyjazny dla otoczenia, jak i łatwy w użyciu.

Weźmy na przykład taką siarkę. Jej niewielki udział w składzie węgla typu orzech sprawia, że podczas spalania nie wydziela się wiele odpadów, a cząstki sadzy nie osadzają się w przewodach kominowych. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na czystość, lecz także ze względu na drożność. Trzeba też powiedzieć, że niezwykle praktyczną cechą węgla typu orzech jest jego popielatość. Dzięki niej nie trzeba tak często opróżniać komory spalania. Pozwala to zaoszczędzić czas i zmniejszyć wymiar pracy, jaki wymagany jest przy ocieplaniu gospodarstwa domowego.