Czym różni się wartość opałowa od ciepła spalania?

Kategoria: Blog

spalanie węgla

Nabywając materiały opałowe warto poznać kilka głównych pojęć z nimi związanych. Takie pojęcia to przede wszystkim ciepło spalania oraz wartość opałowa, które mówią o dwóch nieco różniących się parametrach związanych z jakością węgla. Jak w praktyce się je definiuje oraz czym kierować się przy zakupie opału, mając te pojęcia na względzie?

Czym jest ciepło spalania?

Ciepło spalania można zdefiniować jako ilość ciepła wydzielaną w trakcie procesu spalania, razem z energią z kondensacji pary wodnej. Wówczas przyjmuje się, że warunki w tym procesie są idealne, zaś spalanie jest zupełne. W efekcie ani w popiele, ani w parze nie pozostają cząstki palne. Parametr ten oznacza się symbolem „Ho”.

Czym jest wartość opałowa?

Wartość opałowa to natomiast ilość ciepła, również powstająca w procesie spalania, jednak bez kondensowania się pary wodnej oraz spalin. Ciepło spalania przewyższa więc wartość opałową, średnio o około 10 proc. Parametr ten oznacza się symbolem „Hu”.

Co oznacza to w praktyce?

Odczytując powyższe wskaźniki trzeba pamiętać, że ciepło spalania jest większe od wartości opałowej. Klientom zakupującym węgiel polski, czeski lub kolumbijski w naszej firmie, a także ekogroszek lub pellet, prezentujemy obydwa parametry w dostępnych kartach produktów. Oczywiście przy podejmowaniu decyzji o zakupie opału warto stawiać na surowiec z wysoką wartością opałową. W praktyce będzie on nieco droższy, jednak zagwarantuje najbardziej komfortową temperaturę w domu.

Dodatkowo przy zakupie tańszego trzeba będzie użyć więcej surowca, co wcale nie jest oszczędnością. Zapasy bowiem zdecydowanie szybciej się wyczerpią, niż przy nabyciu droższego opału. Będzie to więc nie tylko nieopłacalne, ale również niewygodne ze względu na konieczność częstego uzupełniania magazynu.

Jak widać przy zakupie materiału opałowego warto znać kilka podstawowych pojęć. Dzięki temu będzie można wybrać najlepszy możliwy wariant i cieszyć się z ciepła zimą. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem wysokiej jakości węgla, ekogroszku lub pelletu, serdecznie zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie.