Co oznacza zawartość popiołu w węglu?

Kategoria: Blog

popiół

Węgiel z pewnością jest jednym z lepiej dostępnych paliw stałych. Z pozoru może się wydawać, że niezależnie od tego jaki kupimy będzie dobrze, bo przecież węgiel to węgiel, ale nie do końca. Pod uwagę w czasie dokonywania wyboru należy wziąć co najmniej kilka różnych elementów. Często można usłyszeć, np. żeby kupować jedynie polski węgiel, jednak i to nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Jednak musimy kierować się chociażby wymogami, jakie w specyfikacji urządzenia określa producent naszego pieca. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć na temat węgla i co jest ważne w wyborze najlepszego tego rodzaju paliwa stałego?

Czynniki istotne w czasie wybierania węgla

Udanie się do hurtowni sprzedającej paliwa stałe będzie oczywiście nieunikniona. W instrukcji obsługi naszego pieca z pewnością producent zwraca uwagę na takie elementy jak wartość opałowa, czyli kaloryczność, uziarnienie, zawartość popiołu, spiekalność czy zawartość siarki w węglu oraz tlenku siarki w spalinach. Pozostaje jednak również pytanie czy kupić węgiel brunatny czy kamienny. Wspomniane uziarnienie może mieć znaczenie dla pieca ze względu na to iż określa wielkość pojedynczych bryłek. Z pewnością każdy z wymienionych elementów warto przeanalizować pod kątem naszego urządzenia. Jednym z powodów jest tu oczywiście gwarancja. Jeśli dojdzie do awarii pieca, a producent udowodni nam, ze stosowaliśmy niewłaściwe paliwo, to naprawa będzie się odbywać na nasz koszt, co może okazać się dość drogie.

Zawartość popiołu w węglu

Ten czynnik można bezpośrednio łączyć z bałaganem, a właściwie pozostałościami po procesie spalania. Dowiadujemy się więc ile czeka nas pracy, gdy dojdzie do spalenia paliwa, czyli ile dokładnie popiołu pozostanie. Jest to element powszechnie podawany w procentach. Dla najlepszej klasy węgla będzie wynosił 4%, jednak standardowo stosuje się takie Zwykle jednak najlepiej dostępny jest węgiel, dla którego czynnik ten waha się w granicach 6%-12%. W przypadku tych najbardziej brudzących węgli spotkamy się z wartością 20%.