Jak prawidłowo przechowywać węgiel luzem?

Kategoria: Blog

Hurtownie węgla

Zakup odpowiedniej jakości węgla to połowa sukcesu. Kolejną istotną kwestią, o której należy pomyśleć jeszcze przed zakupem, jest miejsce przechowywania naszego materiału opałowego. W piwnicy, kotłowni, a może na wolnym powietrzu – sposobów jest kilka, a w tym artykule dowiesz się, który z nich najlepszy.

Gdzie i jak można magazynować węgiel?

Miejsce, w którym przechowujemy węgiel, jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, zwykle kupujemy materiał do opalania pieca nieco wcześniej, nawet kilka miesięcy przed sezonem grzewczym z uwagi na korzystne ceny. Hurtownie sprzedaży węgla działają przez cały rok, więc wielu zapobiegliwych nabywców już latem zabezpiecza się przed zimą, co oczywiście jest jak najlepszym pomysłem. Niemniej tym bardziej niezbędne jest wówczas wyznaczenie stosownej przestrzeni do przechowywania paliwa.

Odpowiednie miejsce składowania oznacza przede wszystkim zabezpieczenie paliwa przed niepowołanymi osobami. Co więcej, paliwo powinno zostać suche. Zbyt wysokie zawilgocenie może w przyszłości oznaczać problemy z rozpalaniem oraz słabszy płomień. To z kolei skutkuje mniejszą wydajnością węgla podczas spalania.

Najlepiej umieścić zakupiony węgiel w kotłowni (w odpowiednim oddaleniu od paleniska). Zwykle w takich pomieszczeniach zapewnione są najlepsze warunki do przechowywania tego materiału grzewczego. Jeśli nie mamy kotłowni, natomiast dysponujemy piwnicą, również można ją wykorzystać jako magazyn na węgiel, chociaż może być to nieco trudniejsze. W piwnicach, szczególnie w starszych obiektach budowlanych (np. kamienicach), zwykle panuje stosunkowo duża wilgotność. Dlatego, jeśli tylko to możliwe, należy węgiel rozsypać po całej powierzchni pomieszczenia. Dodatkowo dobrze jest się wcześniej pozbyć miału zalegającego w piwnicy po wcześniejszych sezonach grzewczych (zwykle to właśnie w miale gromadzi się wilgoć).

Przechowywanie węgla luzem na zewnątrz również jest możliwe, jednak należy umieścić go pod zadaszeniem, a następnie przykryć specjalną folią, która zapewni stosowną ochronę przed zamoknięciem i promieniowaniem UV.