Zakup węgla: po czym rozpoznać dobry węgiel?

Kategoria: Blog

Hurtownia węgla

Kupując węgiel na opał, zależy nam nie tylko na korzystnej cenie, ale również dobrej jakości paliwa. Trudno jednak “gołym okiem” stwierdzić, czy oferowany nam produkt rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Często więc opieramy się na zapewnieniach sprzedawcy, co niestety w wielu przypadkach bywa zwodnicze. Jak zatem kupić właściwy i najbardziej opłacalny węgiel? Przede wszystkim zalecamy zakup u wiarygodnych sprzedawców i hurtowniach węgla, co do których mamy pewność, że oferują produkty opałowe na dobrym poziomie. Dodatkowo warto kierować się pewnymi wskazówkami, które mogą pomóc w identyfikacji dobrego węgla.

Dobry węgiel nie zawsze musi być drogi

Zacząć należy od tego, aby zakupić węgiel, który spełnia obowiązujące obecnie wymogi antysmogowe. Jak się okazuje, wiele rodzajów węgla nie powinno być używanych do opalania pieców, chociaż nadal są w sprzedaży. Dotyczy to przede wszystkim mułu węglowego i flotu, które są zakazane niemal wszędzie. Normy te dotyczą też kaloryczności węgla (szczególnie w przypadku Krakowa).

Kolejna kwestia to ceny węgla. Fakt, że u danego sprzedawcy węgiel jest drogi, nie oznacza wcale, że dany produkt na pewno będzie doskonałej jakości. Niemniej jest duże prawdopodobieństwo, że najtańszy na rynku węgiel zapewne nie będzie wydajny. W tym przypadku cenę należy zawsze porównywać w konfrontacji z jakością. Opłacalność zakupu węgla wynika ze stosunku ceny do wartości opałowej. Jeśli więc podzielimy cenę za tonę węgla przez wartość opałową [MJ/kg] uzyskamy wynik w postaci ceny ciepła [zł/GJ]. Oczywiście im wyższa wartość ciepła, tym nasza “węglowa” inwestycja będzie korzystniejsza.

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać dobry węgiel?

Tak naprawdę bardzo trudno jest na pierwszy rzut oka ocenić jakość węgla. Większość szczegółowych parametrów paliwa można określić dopiero pod wpływem profesjonalnych procesów badawczych. Niemniej istnieją pewne znaki szczególne, które pozwolą nam stwierdzić, że sprzedawany węgiel wart jest naszej uwagi.

  • Nasycony kolor węgla oraz błyszcząca faktura brykietu oznaczają, że paliwa cechują się dobrą kalorycznością.
  • Mokry węgiel jest cięższy, co wpływa na jego wyższą cenę, a niestety utrudnia prawidłowe palenie.
  • Pojawiające się na bryłach węgla białe paski świadczą o przeroście kamienia, co może skutkować powstawaniem dodatkowego popiołu.

Oczywiście te cechy nigdy nie zastąpią certyfikowanych badań, jednak mogą być pewną wskazówką, jeśli pojawiają się wątpliwości podczas zakupu węgla.