Zakup ekogroszku: luzem czy workowany?

Kategoria: Blog

węgiel

Kupić ekogroszek luzem czy workowany? To dylemat, z którym boryka się bardzo wiele osób stojących przed kolejnością zakupu ekogroszku na opał. Oba rozwiązania są łatwo dostępne na naszym rynku. Hurtownia ekogroszku i innych paliw stałych MULTI w Cieszynie zapewnia swoim klientom obie możliwości. Czy jednak to, w jakiej postaci kupujemy ten surowiec, wpływa na jego jakość, a więc również i wydajność spalania w przyszłości? W tym artykule spróbujemy wyjaśnić to zagadnienie.

O czym pamiętać, decydując się na zakup ekogroszku luzem?

Chociaż jest wielu przeciwników zakupu ekogroszku luzem, to jednak takie rozwiązanie również może być korzystne dla kupującego. Niemniej w momencie zakupu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ekogroszek jest węglem drobnym, a więc łatwo wietrzeje, mogą tworzyć się spieki, przez co podczas spalania będzie powstawać więcej popiołu. Dlatego wiele zależy od tego, jakiej jakości ekogroszek oferowany jest przez hurtownię oraz jak był on przechowywany do momentu zakupu. Renomowane hurtownie, takie jak MULTI, nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż ekogroszku złej jakości, bez względu na to, w jakiej postaci jest on dostarczany. Więc nawet jeśli zdecydujemy się na zakup luzem, możemy mieć pewność, że będzie on wykazywać dobre parametry podczas spalania.

Na zakup ekogroszku luzem wiele osób decyduje się ze względu na jego nieco niższą cenę. Z uwagi na nieco niższy koszt często decydujemy się na zakup węgla wczesną wiosną z myślą o spalaniu go w kolejnym sezonie. Takie rozwiązanie jest korzystne cenowo, ale trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ekogroszek nie zwietrzał, gdyż może to doprowadzić do obniżenia najważniejszych parametrów, np. kaloryczności.

Korzyści z zakupu ekogroszku w workach

Zakup workowanego ekogroszku to przede wszystkim wygodne rozwiązanie. W momencie dozowania węgla do kotła wystarczy rozciąć worek i wsypać zawartość. Kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się piec, pozostaje czyste, a i samo opalanie jest łatwiejsze. Ekogroszek w workach to czysta forma pakowania węgla, a jednocześnie gwarancja parametrów jakości i wagi. Niemniej znów bardzo wiele zależy od rzetelności samego sprzedawcy węgla. Dlatego również i w przypadku ekogroszku w workach warto zabiegać o to, aby zakupu dokonywać wyłącznie w sprawdzonych i wiarygodnych hurtowniach, gdzie możemy liczyć na wysoką jakość paliwa stałego bez względu na sposób jego pakowania.