Dlaczego czeski ekogroszek cieszy się dobrą renomą?

Kategoria: Blog

Ekogroszek - obraz

Budownictwo jednorodzinne, zwłaszcza to nowoczesne, wymaga zainstalowania własnego systemu centralnego ogrzewania. Do wyboru są różne piece opalane paliwem gazowym, olejowym lub stałym. Jednym z nich jest ekogroszek. Na polskim rynku można kupić ten opał w wielu wariantach. Głównym czynnikiem różnicującym jest pochodzenie węgla, z którego został wyprodukowany. Wyjątkowym uznaniem cieszy się ekogroszek z Czech.
Z czego wynika jego popularność?

 

Charakterystyka czeskiego ekogroszku

 

Ekogroszek z Czech jest materiałem opałowym produkowanym na bazie węgla kamiennego i brunatnego. Charakteryzuje się granulacją w przedziale 10 – 25 mm. Wielkość ziaren jest dostosowana do pieców z podajnikiem, dlatego ten rodzaj opału może być wykorzystywany w domowych systemach centralnego ogrzewania. Surowiec jest pozyskiwany w dwóch aktywnie działających kopalniach – Most Kormorany oraz Bilinda Ledvice. Cechą czeskiego węgla jest stosunkowo młody wiek, który decyduje o jakości materiału. Na uwagę zasługuje też jego spiekalność, która pozostaje na poziomie 0%. Ta wartość oraz przeciętna zawartość popiołów na poziomie < 9,5 % oznaczają, że po spaleniu nie powstają spieki i szlaka. Stanowią one duże zagrożenie dla pieców węglowych i wymagają ich systematycznego czyszczenia.

 

Dlaczego warto wybrać czeski ekogroszek?

 

Węgiel z kopalni w Czechach cieszy się w Polsce dużym uznaniem ze względu na jego wartość opałową oraz cenę znacznie niższą od polskich surowców. W stosunku do innych produktów z tej grupy zapewnia większą efektywność, a to z kolei oznacza niższe koszty eksploatacji pieców i ogrzewania. Jest też miękki, dzięki czemu doskonale zdaje egzamin z piecach z podajnikiem, gdyż łatwo się kruszy i nie powoduje jego uszkodzeń. Wśród zalet czeskiego ekogroszku na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • mała zawartość popiołu, który nie zanieczyszcza pieca i nie obniża wartości kalorycznej opału,
  • znacznie mniejsza masa w stosunku do objętości,
  • duża ilość pozyskanego ciepła niezbędnego do ogrzania domu w okresie zimy,
  • minimalna zawartość wilgoci, która korzystnie wpływa na proces spalania,
  • wysoka wartość opałowa na poziomie < 21 MJ/kg (kopalnia Most Kormorany) oraz < 19 MJ/kg (kopalnia Bilinda Ledvice).

Wszystkie wymienione cechy powodują, że czeski ekogroszek spala się czysto i osiąga wysokie temperatury. Oznacza to, że w porównaniu z innymi produktami jest bardziej ekonomiczny i pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w ogrzewaniu domu.