Wygląd ekogroszku. Jak rozpoznać jakość?

Kategoria: Blog

jak wyglada ekogroszek

Ekogroszek to paliwo opałowe, które produkowane jest z węgla brunatnego lub kamiennego. Jeśli jest on dobrej jakości, cechuje go nie tylko wysoka wydajność energetyczna, ale także ekologiczność, która wynika z niskiej zawartości popiołu i innych szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z dobrym gatunkowo ekogroszkiem?

Ekogroszek – dlaczego to dobra alternatywa dla zwykłego węgla?

Polska od lat mierzy się z problemem smogu oraz wysokiego stopnia zanieczyszczenia powietrza. Przyczynia się do tego m.in. pozyskiwanie energii z węgla brunatnego oraz kamiennego, co jest tanie, jednak bez wątpienia bardzo szkodliwe dla środowiska. Bardziej przyjaznych naturze, a przy tym stosunkowo niedrogich paliw, jest jednak mało. Wyłączając alternatywne źródła energii takie jak biomasa lub energia słoneczna, mamy niewielki wybór, a jedną z rozsądniejszych alternatyw jest właśnie ekogroszek, emitujący zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych aniżeli zwykły węgiel.

Jak rozpoznać ekogroszek wysokiej jakości?

Ekogroszek tworzą niewielkie bryły mające wymiary od 5 mm do 2 cm. Powinien on cechować się niską wilgotnością, najlepiej nieprzekraczającą 10%, a także niską zawartością siarki (poniżej 1%). W naszej hurtowni takie parametry ma wysokiej jakości ekogroszek kolumbijski, który jest dodatkowo przesiany, dzięki czemu nie zawiera kamieni oraz miału. Kolejnym atrybutem tego produktu powinna być jak najniższa spiekalność. Jeśli jest ona zbyt wysoka, dochodzi do tworzenia się brył, które utrudniają spalanie i pogarszają wydajność energetyczną opału. W przypadku ekogroszku powinna być ona jak najniższa, najlepiej poniżej 20 RI (tzw. indeks Rogi).

Zakup ekogroszku

Zakup taniego ekogroszku to tylko pozorna oszczędność. Taki produkt będzie bowiem miał niższą wartość opałową, dlatego do uzyskania tej samej jednostki energii będziemy musieli zużyć więcej surowca. Aby tego uniknąć warto znaleźć sprzedawcę, który podaje wszystkie niezbędne parametry produktu na opakowaniach. Możemy także nabywać ekogroszek luzem, jednak również powinniśmy dopytywać o jego pochodzenie, a także właściwości konkretnej partii.

Ekogorszek to dobra alternatywa dla węgla, aby jednak rzeczywiście był on bardziej ekologiczny oraz wydajny, musi cechować się niskim poziomem wilgoci i obecności siarki, a także wysoką wartością opałową.