Ekogroszek a zwykły groszek – jakie są różnice?

Kategoria: Blog

Ekogroszek

Na rynku opałów możemy spotkać się z terminami “groszek” i “ekogroszek”. Chociaż obie nazwy brzmią dosyć podobnie, dotyczą dwóch różniących się od siebie produktów. Z tego też powodu w tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić różnice między groszkiem i ekogroszkiem, a także wskazać najważniejsze parametry tych materiałów opałowych.

Specyfika groszku i ekogroszku

Groszek to węgiel kamienny wyróżniający się specyficzną gramaturą. Występuje w nieco mniejszych bryłkach niż standardowy i dobrze znany od lat węgiel kamienny. Powstaje on ze zmielonego na mniejsze bryłki węgla kamiennego i wykazuje podobne cechy (z uwagi na zawartość węgla kamiennego w groszku, która wynosi 97%). Najważniejszym parametrem w przypadku groszku jest kaloryczność, czyli jego wartość opałowa. Groszek cechuje się większymi bryłami niż kęsy, kostka czy orzech.

Groszek przygotowywany jest poprzez zmielenie węgla na mniejsze bryłki o wielkości ok. 8-30 mm, jest przy tym również odpowiednio oczyszczony z zanieczyszczeń.

Z kolei ekogroszek to węgiel ekologiczny o niewielkiej zawartości siarki. Cechuje się wielkością podobną go groszku, bo ok. 25 mm i również pochodzi z obróbki węgla kamiennego, jednak jego parametry wpływające na procesy spalania są nieco lepsze. Przede wszystkim ma dużą kaloryczność, dzięki czemu można nim szybko ogrzać dom, używając przy tym stosunkowo niewielkiej ilości opału. Podczas spalania pozostawia niewiele popiołu. Przeznaczony jest do opalania pieców tradycyjnych oraz z podajnikiem.

Groszek czy ekogroszek – co wybrać?

Chociaż ekogroszek bywa nieco droższy od groszku, to jednak wykazuje nieco lepsze parametry związane z wydajnością spalania. Co ważne, jest to materiał opałowy przyjazny środowisku naturalnemu. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby opalać piec nowocześnie, bezobsługowo i ekologicznie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ekogroszek. Zalecany jest on przede wszystkim posiadaczom pieców z podajnikami, pozwalając na wydajne, a jednocześnie mało angażujące ogrzewanie domu.