Odpowiednie parametry ekogroszku

Kategoria: Blog

wartości opałowe węgla

Ekogorszek to materiał opałowy, który wytwarza się z węgla kamiennego lub brunatnego. Używa się go przede wszystkim w kotłach retortowych. Jego głównymi zaletami są wysoka kaloryczność, niska zawartość siarki i popiołu oraz bardzo niska spiekalność i zawartość substancji niepalnych. Ekogorszek to bryłka wielkości od 5 do 25 mm, co pozwala na stosowanie tego typu opału w piecach z podajnikiem automatycznym. Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanej partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością w stosunku do małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Ważnymi parametrami, które bierze się pod uwagę przy produkcji ekogroszku są niska zawartość siarki oraz popiołu. Dodatkowo wielokrotnie płukany i przesiewany podczas produkcji węgiel zostaje dodatkowo wzbogacany, a wszystko to by zapewnić mu jak największą energetyczność.

Parametry ekogroszku

Dobry, wydajny a przede wszystkim ekonomiczny ekogroszek powinien charakteryzować się kilkoma istotnymi parametrami.  Dobry ekogroszek to taki, którego parametry mieszczą się w następujących normach: węgiel kamienny energetyczny typ 312 – węgiel płomienny niespiekający, wartość opałowa ( oznaczana jako Q ir) powyżej 24 000 kJ/kg, granulacja – od 5 do 25 mm, zdolność spiekania wg metody Rogi RI – im niższa tym lepiej, wskazane RI<20, zawartość popiołu mniejsza niż 10%, zawartość siarki poniżej 10%, wilgotność mniejsza niż 10%. Za jeden z najlepszych rodzajów tego opału uchodzi ekogroszek kolumbijski, który ponadto charakteryzuje się przystępną ceną.

Jak sprawdzić wartość opałową ekogroszku

Wartość opałowa podawana jest zazwyczaj w megadżulach na kilogram – MJ/kg i waha się zazwyczaj od około 10MJ/kg w przypadku węgla brunatnego przez 17-19 MJ/kg w przypadku niskokalorycznego węgla kamiennego, 20-25 MJ/kg dla węgli średniokalorycznych i 25-30 MJ/kg dla wysokokalorycznych węgli kamiennych.  Wartość opałowa to nic innego jak ilość energii, którą pozyskamy z kilograma zużytego paliwa. Wybierając produkt wyższej wartości opałowej, spalając taką samą ilość, uzyskamy znacznie więcej ciepła, niż gdybyśmy użyli paliwa o niższej wartości opałowej.