Sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego – opał stały i gaz

Jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć w trakcie budowy domu jest sposób jego ogrzewania. Ma to znaczący wpływ na późniejszy koszt eksploatacji całego budynku. Najpopularniejszymi sposobami ogrzewania domu jednorodzinnego są ogrzewanie na paliwo stałe lub gaz.

Kategoria: Blog

opał

Ogrzewanie węglem kamiennym

Do paliw stałych zaliczamy m.in. węgiel kamienny (we wszystkich sortymentach), drewno, pellet. Ten rodzaj opału jest nadal najchętniej wykorzystywany w polskich domach. Wpływa na to jego niewysoka cena w stosunku do ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Najbardziej popularnymi rodzajami opału stałego jest węgiel szczególnie w postaci ekogroszku. Piece węglowe pozwalają niewielkim kosztem nagrzać duże powierzchnie domu, a nowoczesne kotły węglowe zapewniają duży komfort użytkowania. Rodzajem węgla jest również ekogroszek. Dobry ekogroszek powstaje z kalorycznego węgla kamiennego, który zostaje najpierw skruszony, a następnie przesiany przez specjalne sito. W efekcie tych działań powstają granulki wielkości od 5 do 25 mm, które następnie opłukuje się z miału. Do palenia ekogroszkiem przystosowane są specjalne piece z podajnikiem retortowym. Zbudowane są one w taki sposób, że opał spala się niemal doszczętnie, emitując do atmosfery niewielkie ilości szkodliwych dla środowiska substancji.

Ogrzewanie gazowe

Często wybieranym rozwiązaniem jest również ogrzewanie gazowe. Istnieją dwa typy tego rodzaju ogrzewania, pierwszy wykorzystuje gaz z instalacji, drugi gaz płynny. Gaz ziemny pobierany jest przez odbiorców rurociągami. Aby móc z niego korzystać należy podpisać umowę ze spółką, która zajmuje się jego dostawą. Ze względu na koszty podłączenia do sieci ten typ sprawdzi się jedynie w domach wybudowanych w strefie dostawy. Gaz płynny natomiast dostarczany jest przez dystrybutorów cysternami do zainstalowanego koło domu zbiornika. Dużym atutem kotłów zasilanych gazem jest fakt, że są one właściwie bezobsługowe. Jednakże należy pamiętać, że cena gazu nie jest stała, a zależy od miejsca zamieszkania i poboru na 1m3.