Co to jest opał stały?

W Polsce najbardziej popularny jest opał stały. Zalicza się do niego zarówno popularny węgiel, jak również pellet, brykiet i drewno. Ich cena powoduje, że są one konkurencyjne w stosunku do gazu ziemnego czy energii elektrycznej. Obecnie opał stały stosowany jest tym chętniej, że na rynku znajdziemy wiele modeli pieców, pozwalających na jego efektywne i ekologiczne spalanie.

Kategoria: Blog

opał stały

Węgiel – czarne złoto

Nie podlega wątpliwości, iż w większości polskich domów znajdziemy kotły opalane węglem kamiennym. Ma na to wpływ fakt, iż coraz częściej użytkownicy korzystają z nowoczesnych metod spalania opału, co skutkuje większą wydajnością oraz mniejszym wpływem na środowisko. Zaopatrując się w zapas węgla należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, czyli wartość opałową podawaną głównie w kilodżulach na kilogram lub w megadżulach na kilogram. Oznacza ona ilość ciepła wydzielonego przy zupełnym i całkowitym spaleniu jednostki paliwa. Wartość opałowa zależy głównie od tego, z jakiego pokładu pochodzi opał. Im pokłady starsze tym wyższa zawartość czystego węgla, a co za tym idzie jakość opału lepsza. Nie bez znaczenia jest również wydajność i cena. Nie musimy płacić abonamentu, a paliwa kupujemy tyle, ile jest konieczne.

Opalanie drewnem

Drewno w porównaniu z węglem jest paliwem o niskiej wartości energetycznej, dlatego częściej niż w kotle centralnego ogrzewania pali się w nim w kominku. Ponad to opalanie drewnem powoduje również problem dotyczący segregacji paliwa. Mianowicie drewno iglaste posiada wysoką zawartość żywicy, co powoduje, że może być spalane jedynie w piecach kwasoodpornych. Osadza ono również w przewodach kominowych sporo sadzy i smoły. Dlatego zdecydowanie bardziej praktyczne jest drewno liściaste, które jest zbite, ciężkie, spala się wolniej i daje dużo ciepła. Rodzajem odnawialnego paliwa są również pellet i brykiet, które produkuje się z biomasy, czyli trocin, odpadów drzewnych, wiór i torfu.