Ekogroszek workowany czy luzem?

Kategoria: Blog

Ekogroszek workowany czy luzem?

Ekogroszek to nazwa paliwa produkowanego z węgla kamiennego lub brunatnego przeznaczona do uzyskiwania energii w kotłach retortowych. Wytwarza się go z wysokokalorycznego węgla (≥24 MJ/kg) o niskiej zawartości siarki, małej zawartości wody i substancji niepalnych oraz niewysokiej spiekalności. Dzięki swoim właściwościom podczas spalania wytwarza znacznie niższe ilości tlenków siarki, a ponadto po jego wypaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu. Ekogroszek powstaje z pokruszenia węgla na małe kawałki, następnie ich przesiania i obmycia z miału. Ziarenko ekogroszku ma rozmiar od 5 do 25 mm, co pozwala na stosowanie takiego opału w automatycznych dozownikach węgla. Ekogroszkiem pali się najczęściej w piecach retortowych z podajnikiem ślimakowym.  Na rynku znajdziemy ekogroszek paczkowany lub sprzedawany luzem.

Ekogroszek workowany

Ekogroszek workowany jest niezwykle poręczny w dozowaniu opału do zasobnika kotła. W tym przypadku wystarczy jedynie przeciąć worek i wsypać zawartość do zasobnika. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku osób starszych lub schorowanych dla których szuflowanie mogłoby być niezwykle uciążliwe. Ponadto dużym plusem ekogroszku pakowanego jest łatwość jego przechowywania. Nie każdy ma kotłownię na tyle dużą, aby bez problemu składować opał. Ważną kwestią jest również fakt, że taki opał nie pyli, a co za tym idzie, nie brudzi ścian piwnicy. Ogromnym plusem jest również to, iż w przypadku, kiedy brakuje nam opału, wystarczy dokupić kilka worków ekogroszku – nie trzeba od razu zamawiać niemal tony.

Ekogroszek luzem

Jednakże również ekogroszek luzem na swoje plusy. Jednym z najważniejszych jest nieco niższa cena niż w przypadku wersji pakowanej. Wiele osób twierdzi, że kupując ekogroszek luzem można dosrać wątpliwej jakości towar. Jest to jednak bzdurą. Wystarczy skorzystać z usług sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu mamy pewność, że opał jest najwyższej jakości. Dobre firmy oferują zarówno ekogroszek pakowany, jak i luzem, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.