Różnice między ekogroszkiem a pelletem

Kategoria: Blog

pellet

Wybór paliwa do zasilania domowego systemu grzewczego nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dostępność oraz jakość oferowanych surowców. Dosyć istotnym kryterium jest również wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacji. Większość osób staje przed wyborem między ekogroszkiem a pelletem. Pytanie tylko czym różnią się od siebie te dwa rodzaje paliw stałych.

Czym jest pellet?

Pellet jest odpadem zaliczanym do biomasy. Stanowi efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych. Jest materiałem ekologicznym oraz w 100% odnawialnym. Dzięki zastosowaniu w instalacjach grzewczych powoli znika problem z jego masowym składowaniem. Warto wiedzieć, że pellet to bynajmniej nie zwykłe trociny, a granulat, który został uformowany w procesie technologicznym. Posiada z góry określony skład oraz wymiary. Najczęściej granulat ma średnicę 6-8 mm. Co więcej zanim zostanie dopuszczony do obrotu musi uzyskać odpowiedni certyfikat. W worku z pelletem znajduje się relatywnie mało trocin.

Czym jest ekogroszek?

W porównaniu do węgla w bryłach ekogroszek różni się wielkością oraz składem. Jest pozbawiony frakcji miału i flotu dzięki czemu wykazuje niższą szkodliwość dla środowiska. Oczywiście jego spalanie powoduje emisję szkodliwych gazów do atmosfery, ale ilości te są mniejsze aniżeli w przypadku węgla kamiennego. Średnica ekogroszku waha się w granicach 5-25 mm. W worku znajduje się dosyć dużo luźnego miału, który jest odpadem.

Proces spalania pelletu i ekogroszku

Oba paliwa spalane są w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Zastosowanie takiego systemu pozwala uzyskać wyższą efektywność spalania różnych źródeł energii. Niemniej jednak ważny wpływ na efektywność ma też jakość surowca. Marnej jakości pellet może wykazywać szkodliwość porównywalną do palenia drewnem. Do tego jego wydajność będzie dużo niższa, a pozostała po spalaniu ilość popiołu znacznie wyższa. Wybierając opał należy zwrócić uwagę na sposób jego przechowywania. Pellet zazwyczaj dostarczany jest w workach. To ułatwia utrzymanie jego odpowiedniej wilgotności. Ekogroszek sprzedawany jest luzem.

Porównanie właściwości pelletu i ekogroszku

Jak wiadomo spalanie każdego paliwa stałego skutkuje produkcją popiołu. Ekogroszek może zawierać od 4 do 15% popiołu. W przypadku pelletu wartość ta jest dużo niższa i waha się między 1 a 0,24%. Warto dodać, że popiół pelletowy to cenny nawóz. Ten pozostały po ekogroszku należy utylizować ponieważ wykazuje właściwości toksyczne. Pellet jest znacznie bardziej czysty w użytkowaniu. Węgiel brudzi pozostawiając czarny, trudny do usunięcia nalot. W przypadku pelletu mamy do czynienia jedynie z pyłem drzewnym, który ma zapach drewna.

Jak pokazują badania używanie pelletu jest ekologiczne. Wynika to z faktu, że podczas palenia pelletem generowana jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu.

Istotne są także koszty użytkowania. Warto nadmienić, że kocioł na ekogroszek musi pracować w trybie ciągłym. Proces spalania trwa bez przerwy dlatego przez cały czas musi być podawane paliwo. To sprawia, że ilość potrzebnego paliwa jest większa aniżeli w przypadku pelletu. Kotły pelletowe mają możliwość wyłączenia w razie potrzeby. Co prawda ekogroszek wykazuje wyższą kaloryczność, ale jednocześnie jego zużycie jest większe ponieważ nawet 20% stanowi popiół. Pomimo niższej kaloryczności pellet ma wyższą wydajność cieplną.

Generalnie rzecz biorąc koszt opalania oboma rodzajami paliwa jest zbliżony. Niemniej jednak pellet wygrywa w kontekście wygody i czystości użytkowania oraz wpływu na środowisko. A to poważne argumenty za wyborem właśnie tego rodzaju paliwa.