Korzystanie z węgla, a kwestie ekologii

Kategoria: Blog

kwestie ekologii

Palenie węglem od wielu lat cieszy się bardzo złą sławą, jak się jednak okazuje, korzystanie również z tego surowca może być ekologiczne. Kluczem jest w tym przypadku nie sama jakość materiału, ale również to, jak jest on spalany. Jakich zasad trzeba w tym przypadku przestrzegać?

Dlaczego to nie węgiel jest problemem

Choć zanieczyszczenie środowiska naturalnego to w dzisiejszych czasach ogromny problem, to nie należy winić za to węgla, a jedynie ludzi, którzy od lat korzystają z niego w nieumiejętny sposób. Głównym problemem jest bowiem to, w jaki sposób jest on spalany, a dzięki odpowiedniemu podejściu nie tylko ogranicza się negatywny wpływ na środowisko, ale także oszczędza opał.

Jak czysto spalać węgiel?

Palenie węglem staje się nieekologiczne wówczas, gdy zbyt szybki jest proces odgazowania składników lotnych, w wyniku czego gazy tworzą brudny dym. Jeśli zastosujemy odpowiednią technikę palenia węglem, wówczas dym ten nie wyleci kominem. Kluczem jest w tym przypadku rozpalanie od góry, czyli załadowanie paleniska węglem oraz dodanie rozpałki na sam jego wierzch, dzięki czemu ogień schodzi w dół i stopniowo wypala to, co zostało przez nas załadowane. Gdy zaczyna brakować surowca w piecu, palenie należy kontynuować dokładając węgiel od boku, wówczas surowiec powoli zapali się od żaru.

Ekologiczny kocioł węglowy

Poza metodą spalania, ważna jest jeszcze klasa posiadanego przez nas pieca. Najbardziej ekologiczne są kotły zasypowe i podajnikowe spalania dolnego, które charakteryzują się czystością i ekonomią spalania węgla, a wszystko dzięki temu, że kotły te mają jeden wylot z komory zasypowej – tuż przy ruszcie – co umożliwia palenie bezdymne. Piece te dodatkowo charakteryzują się tym, że rozpałkę trzeba w nich umieszczać blisko palnika, by spaliny uruchomiły ciąg w kominie, co wielu osobom na początku przysparza nieco problemu.

Sposób spalania oraz montaż ekologicznego kotła to oczywiście nie wszystko, ważny jest również sam surowiec. W naszej ofercie znajdą Państwo przede wszystkim węgiel czeski i węgiel polski, które cechują się wysoką wartością opałową, a także zerową lub bardzo niską spiekalnością, dzięki czemu całkowicie wypalają się w palenisku.