Ogrzewanie ekogroszkiem, a opłacalność cenowa

Kategoria: Blog

a opłacalność cenowa

Nie każdy sposób ogrzewania jest dostosowany do naszych potrzeb i spełnia wymogi prawne. Ekogroszek to alternatywne rozwiązanie dla węgla, drewna czy brykietu. Jest to stosunkowo nowy materiał opałowy stosowany w nowoczesnych kotłach z podajnikami. Cechuje się wysoką wydajnością i kalorycznością, a także jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Pomimo wielu zalet i oczywistych korzyści wielu domowników nie decyduje się na rezygnację z tradycyjnych sposobów opału ze względu na wzrost kosztów. Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest rzeczywiście droższe i czy ostatecznie zmiana jest opłacalna cenowo?

 

Czym jest ekogroszek?

 

Ekogroszek to materiał opałowy pozyskiwany z węgla kamiennego i brunatnego, który cechuje się wysoką kalorycznością. Surowiec ma formę granulatu, czyli niewielkich kamieni o średnicy w przedziale 5-25 mm. Zawiera minimalne ilości siarki, a po spaleniu pozostawia niewiele popiołu. To właśnie dzięki tym właściwościom ekogroszek posiada wysoką wydajność cieplną, a także nie wpływa negatywnie na środowisko. Warto wziąć pod uwagę, że ekogroszek opisany jest szeregiem norm jakościowych, dlatego u sprawdzonych sprzedawców znajdziemy go jedynie w wysokiej jakości.

Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry dobrego ekogroszku:

  • kaloryczność – 24 – 33 MJ/kg,
  • zawartość popiołu – 6 – 10%,
  • zawartość siarki – 0,6%,
  • spiekalność – RI ok. 20,
  • wilgotność – poniżej 15%.

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu za pomocą ekogroszku?

 

Początkowo największym obciążeniem domowego budżetu będzie zakup odpowiedniego pieca przystosowanego do spalania ekogroszku. W zależności od jakości i właściwości bezawaryjnych cena pieców na rynku tego typu waha się od 7 do 9 tysięcy złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że koszty zakupu urządzenia rekompensują z czasem koszty ogrzewania. Ogrzewanie ekogroszkiem jest bowiem bardzo korzystne cenowo. Szacunki podają, że na ogrzanie domu o powierzchni ok. 150 m2 potrzebujemy 3-5 ton ekogroszku. Dokładna ilość zależna jest od izolacji cieplnej określonego budynku. Cena jednej tony ekogroszku wysokiej jakości wynosi około 900 zł, co daje nam finalny koszt ogrzewania przez całą zimą w przedziale od 2700 do 4500 zł. Opłacalność groszku polega na niskim zużywaniu się ze względu na spalanie niskoemisyjnych kotłach sterowanych elektronicznie.