Nowoczesne kotły węglowe

Podstawą użytkowania kotłów na paliwo stałe jest dopasowanie paliwa do wybranego rodzaju pieca. Producenci określają jakie paliwo jest podstawowe dla danego typu kotła. Używanie odpowiedniego opału pozwala na pełne wykorzystanie możliwości pieca. Również kotły opalane tradycyjnym węglem kamiennym są odpowiednie przystosowane do tego rodzaju paliwa.

Kategoria: Blog

Kotły węglowe – informacje ogólne

Kupując piec opalany węglem powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność komory zasypowej. Powinna ona być na tyle duża, aby jednorazowy załadunek paliwa wystarczył przynajmniej na osiem godzin pracy. Bardzo ważna jest również sprawność eksploatacyjna wartość spalania. Należy pamiętać, że spada ona wraz ze wzrostem zanieczyszczeń wewnętrznych elementów wymiennika ciepła, ponieważ warstwa sadzy znacznie ogranicza wymianę ciepła. Równie istotna jest możliwość sterowania pracą kotła. Korzystając z kotła węglowego warto zwrócić uwagę na jakoś spalanego w niej paliwa. Tylko węgiel najlepszej jakości pozwoli na efektywne i wygodne korzystanie z pieca.

Kotły na węgiel ze spalaniem górnym

Kotły węglowe ze spalaniem górnym są proste w obsłudze i tanie. Dzięki  temu, że komora załadunkowa jest jednocześnie komorą spalania, załadowany węgiel zaczyna się bardzo szybko żarzyć. Powoduje to, że kotły te w krótkim czasie uzyskują maksymalną moc. Nowe porcje węgla dokłada się do paliwa rozpalonego. Średni czas pracy na jednym załadunku wynosi od 8 do 10 godzin. Niestety ten rodzaj kotłów nie ma skutecznej regulacji intensywności spalania.

Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym

Kotły ze spalaniem dolnym są nowocześniejszą, a przez to drożą wersją kotłów ze spalaniem górnym. Jednakże po kilku sezonach grzewczych poniesione koszta się zwracają. Ma na to wpływ fakt, że zużywają one mniej paliwa. W kotłach pali się jedynie część paliwa umieszczonego w dolnej części komory zasypowej. Mają one większą sprawność, a przerwy między kolejnymi załadunkami mogą wynosić nawet 18 godzin. Warto dodać, że w tym czasie kocioł pracuje ze stałą mocą.