Jak prawidłowo przechowywać węgiel

Węgiel kamienny jest jednym z najchętniej wykorzystywanych opałów. Spowodowane jest to tym, że jest wydajny i kaloryczny. Nowoczesne kotły wyposażone w specjalne systemy spalania powodują, że oprócz wydajności jest on również mniej szkodliwy dla środowiska. Ponadto ogrzewanie węglem działa korzystnie na nasz domowy budżet. Jednakże użytkownikom sporo problemów nastręcz jego prawidłowe przechowywanie. Z jednej strony węgiel zajmuje sporo miejsca i brudzi, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby składowanie go na zewnątrz. Z drugiej strony nieodpowiednie przechowywanie może powodować jego degradację.

Kategoria: Blog

Składowanie węgla ogólne zasady

Miejsce przechowywania węgla powinno być starannie wybrane i przygotowane. Dobrze jeśli podłoże utworzone jest z ubitej gliny lub wylewki. Ponadto powinien to być teren suchy i odwodniony. Warto zwrócić również uwagę na to, aby w miejscu składowania nie znajdowały się śmieci, bądź nie rosły rośliny. Istotne jest również zwrócenie uwagi czy węgiel nie będzie w zbyt dużej odległości od kotła, co znacznie utrudniłoby transport opału. Trzeba także pamiętać, że węgiel jest łatwopalny, dlatego nie należy umieszczać go również zbyt blisko pieca.

Węgiel w kotłowni, węgiel na zewnątrz

Chcąc składować węgiel kamienny w kotłowni, należy ułożyć go w bezpiecznej odległości od pieca, wynosi ona około 1 metra. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie kotłowni. Powinna być ona zaopatrzona w niezbędną instalację kanalizacyjną, która zapewnia odprowadzenie wody oraz należytą wentylację pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest również przechowywanie węgla w specjalnie stworzonych do tego boksach. Jest to nic innego jak wydzielona część pomieszczenia, mająca specjalnie utwardzoną podłogę i ściany. Należy zadbać w niej o swobodny dostęp do opału. Możliwe jest również składowanie węgla na zewnątrz. W tym celu należy przygotować specjalne, zadaszone miejsce. Uchroni to węgiel przed zawilgotnieniem,  nadmiernym działaniem promieni słonecznych oraz wymieszaniem się z liśćmi, gałązkami lub innymi zabrudzeniami. Alternatywnym rozwiązaniem jest przykrycie węgla plandeką lub folią.