Ekogroszek, czyli o węglu w innej postaci

Wybierając rodzaj kotła do domu należy kierować się zarówno wygodą jak i dbałością o stan portfela. Kompromisem między komfortowym ogrzewaniem elektrycznym lub gazowym, a tradycyjnymi kotłami opalanymi opałem stałym, wymagającymi codziennego rozpalania, są kotły retortowe opalane ekogroszkiem. Ekogroszek jest równie kaloryczny, co tradycyjne węgle, łatwy w przechowywaniu oraz stosunkowo niedrogi.

Kategoria: Blog

Czym jest ekogroszek

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla kamiennego, który poddany jest specjalnej obróbce. Bryły węgla są kruszone, a następnie przesiewane przez przeznaczone do tego sito. W ten sposób otrzymuje się cząstki wielkości od 5 do 25 mm. Następnie ziarenka zostają opłukane z miału. Gotowy produkt można nabyć w formie ekogroszku paczkowanego lub luzem. Istotny jest fakt, że ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego odznaczającego się wysoką kalorycznością oraz niską zawartością siarki, wody i substancji niepalnych. Świetnym materiałem do produkcji ekogroszku jest węgiel kolumbijski. Wszystko to sprawia, że opał spala się niemal całkowicie, pozostawiając przy tym niedużą ilość popiołu. Ponadto do atmosfery emitowana jest niewielką ilość szkodliwych dla środowiska oparów. Do spalania ekogroszku przystosowane są specjalne niskoemisyjne piece z podajnikiem retortowym.

Ogrzewanie ekogroszkiem – ile to kosztuje?

Koszty ogrzewania ekogroszkiem są niewiele wyższe od kosztów opalania węglem, a jednocześnie komfort posiadania kotła na ten rodzaj paliwa jest porównywalny z ogrzewaniem elektrycznym lub gazowym. Spowodowane jest to nie tylko dużą kalorycznością ekogroszku, ale również charakterystyczną budową kotła retortowego. Zasobnik zainstalowany do pieca w odpowiednim moemencie podaje do komory spalanie konieczną ilość ekogorszku, Podajnik uzupełnia się w zależności od pogody raz na kilka dni.