Opalanie domu węglem. Jaki rodzaj opału wybrać

Kategoria: Blog

opalanie węglem

Podczas wyboru węgla ważna jest nie tylko jego cena. Bardzo istotna kwestia to kaloryczność opału, wygoda w stosowaniu oraz częstotliwość z jaką należy dorzucać go do pieca. Nim zdecydujemy się na konkretny rodzaj węgla, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki rodzaj pieca chcemy nim opalać. Wśród znajdujących się w polskich domach kotłów, znajdziemy zarówno kuchnie węglowe, piece kaflowe, centralnego ogrzewania aż wreszcie najnowocześniejsze na ekogroszek. W zależności od tego wybieramy opał o odpowiedniej kaloryczności – im wyższa kaloryczność, tym więcej tlenu potrzeba do prawidłowego spalania.

Kaloryczność, częstotliwość dokładania i spiekalność opału

Głównym kryterium jakim kierują się klienci, wybierając węgiel na zimę jest jego cena. Jest to zasadniczy błąd, ponieważ najważniejszą cechą opału jest wspomniana powyżej kaloryczność. Tańszy opał jest często gorszej jakości, a co za tym idzie – należy zużyć duże ilości, aby odpowiednio ogrzać dom. Jest to złudna oszczędność, ponieważ faktycznie, kupimy tani węgiel, ale w większych ilościach. Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze węgla jest częstotliwość dodawania do pieca. Im niższa jego jakość, tym częściej trzeba dorzucać do kotła. Do istotnych wskaźników należy także spiekalność węgla oznaczana wskaźnikiem RI. Oznacza ona zdolność do zbrylania się podczas spalania. W palenisku małe kawałki zlepiają się ze sobą, tworząc spieki. Duże spieki powodują, że proces spalania jest wolniejszy, a sprawność kotła niższa.

Wilgotność węgla oraz zadymienie podczas opalania

Ponieważ woda stanowi naturalny składnik węgla, dlatego potrzebuje on wilgoci. Jednakże węgiel mokry jest złym opałem. Wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 10 – 12 %. Dzięki temu palenie będzie bardziej efektowne i mniej uciążliwe. Inną bardzo ważną kwestią, którą powinni wziąć pod uwagę konsumenci jest zadymienie podczas opalania. Zadymienie przy opalaniu węglem to naturalny efekt uboczny. Można jednak ograniczyć jego ilość, stosując dobrej jakości, kaloryczny węgiel lub paląc w kotłach opalanych ekogroszkiem.